Музеї світу

Музеї – духовні скарбниці, що зберігають безцінні пам’ятки історії, культури та мистецтв, служать суспільству та його розвиткові. Тому головним у музеї є відвідувач. Всім віртуальним відвідувачам музеїв прийде на допомогу даний вебліографічний список, який пропонує перелік адрес електронних ресурсів відомих музеїв світу.

Google Art Project
Надає можливість помилуватися деталізованими фотографіями понад 30 тис. творів мистецтва з 151 музею сорока країн світу. 46 картин, розміщених на сайті проекту, мають розширеня понад 1 гігапікселей, що дозволяє не виходячи з дому досконально вивчити манеру письма художника.

Австрія, Відень – Музей історії мистецтв
Художньо-історичний музей у Відні є одним з найбільших і знаменитих музеїв у світі. У його колекціях мистецтво з часів Стародавнього Єгипту до кінця XVIII ст.

Австрія, Відень – Галерея Альбертина
Музей розташований у палаці ерцгерцога Альбрехта в центрі Відня. У ньому зберігається одне з найбільших світових зібрань графіки (близько 65 000 малюнків і більше одного мільйона творів друкованої графіки).

Австрія, Відень – Галерея Бельведер
Художній музей у віденському палаці Бельведер. У його колекцію входять живописні твори багатьох епох, від Середньовіччя і бароко до XXI століття. Основна експозиція присвячена австрійським художникам епохи Fin de siècle і югендстилю.

Австрія, Відень – Музей сучасного мистецтва
Музей сучасного мистецтва в Музейному кварталі приділяє особливу увагу мистецтву XX і XXI століть. Роботи Енді Уорхола, Класа Ольденбурга, Пабло Пікассо, Йоко Оно, Гюнтера Бруса і Герхарда Ріхтера. Колекція включає в себе близько 9000 творів: картини, скульптури, інсталяції, малюнки, графіки, фотографії, відео, фільми, архітектурні моделі та меблі.

Австрія, Відень – Палац Лихтенштейн
Представлені експозиції княжих колекцій, зібраних за часів епох бідермайер і класицизму. Щорічна «Довга ніч музеїв”, яка за традицією проводиться на початку жовтня, дарує унікальну можливість відвідати палац Ліхтенштейн без попереднього запису.

Австрія, Відень – Австрійський музей прикладного мистецтва
Заснований 7 березня 1863 року як Імператорський австрійський музей мистецтва та індустрії (скорочено: Австрійський музей). Поряд із традиційними експозиціями, присвяченими прикладному мистецтву та дизайну, особлива увага тут фокусується на сучасному прикладному мистецтві.

Австрія, Відень – Музей природознавства
Колекції природних експонатів Габсбургів. В 39 залах представлені відомі й унікальні експонати рослин і тварин.

Австрія, Відень – Музей етнології
Найбільший антропологічний та етнографічний музей Австрії. Заснований в 1876 році. В даний час займає частину колишнього імператорського палацу Хофбург. Містить близько 250 тис. експонатів з Азії, Африки, Океанії та Америки. Серед важливих колекцій уваги заслуговують мексиканські артефакти, в тому числі унікальні ацтекські вироби з пір’я; частина колекції Джеймса Кука (придбана в 1806 році); численні бронзові вироби з Беніну; колекція К.фон Хюгель, зібрана в подорожах по Індії, Південно-Східної Азії і Китаю, і багато іншого.

Австрія, Зальцбург – Музей сучасного мистецтва
Музей сучасного мистецтва височіє над дахами Старого міста Зальцбурга на верхівці гори Менхсберг. На чотирьох поверхах в естетичній обстановці проходять міжнародні виставки творів мистецтва 20 і 21 століть. Основна будівля музею Рупертінум знаходиться в самому серці Старого міста навпроти Палацу фестивалів та являє собою будівлю епохи бароко. Музей Рупертінум знайомить своїх гостей з мистецтвом 20 століття. Ідея відкриття подібного музею належала місцевому жителю Фрідріху Вельцу, який передав Зальцбургу більшу частину картин зі своєї багатої приватної колекції.

Австрія, Лінц – Музей сучасного мистецтва
Музей є правонаступником Нової галереї Лінца, створеної після Другої світової війни на основі колекції Вольфганга Гурлітта, що включала в себе твори Егона Шіле, Оскара Кокошки та Еміля Нольде. Музейна колекція Музею сучасного мистецтва в Лінці становить 10 000 картин, 850 фотографій, 1 500 скульптур та інших об’єктів. Найбільш ранні об’єкти зібрання музею відносяться до 1-ї половини XIX століття.

Австрія, Зальцбург – Музей барокко
Музей бароко – це єдиний музей в Європі, експозиція якого присвячена ескізами. Іншими словами це – музей чернеток. Без сумніву, буде цікавий тому, хто розбирається у живопису. Колекція складається з 200 ескізів та 150 малюнків. У музеї регулярно проходять спеціалізовані виставки графіки та малюнків. Розташований він у приміщенні колишньої оранжереї парку Мірабель, звідки відкривається чудовий вид на бароковий центр Зальцбурга. Саме тому музей і названий Музеєм бароко.

Бельгія, Брюссель – Королівські художні і історичні музеї

Бельгія, Брюссель – Королівські музеї образотворчих мистецтв

Бельгія, Тервюрен – Королівський музей Центральної Африки

Бельгія, Музеї Антверпена

Бельгіяу, Музеи Шарлеруа

Бельгія, Гент – Музей образотворчих мистецтв
Художній музей заснований в 1798 році і входить в число найстаровинніших музеїв Бельгії, славиться різноманітністю мальовничій колекції, що охоплює період від Середньовіччя до початку XX століття.

Бельгія, Гент – Музей сучасного мистецтва

Бельгія, Льеж – Музей сучасного мистецтва

Бельгія, Антверпен – Музей срібла

Бельгія, Етнографiчнi коллекції Гентського университету

Великобританія, Асоціація музеїв
Найстаріша асоціація музеїв у світі, створена в 1889 році. Більше 7500 окремих членів, близько 600 інституційних членів та понад 260 корпоративних членів. Асоціація самостійно фінансує членство, яке складається з музейних фахівців, установ та корпоративних членів.

Великобританія, Портал “Національний віртуальний музей”

Великобританія, Лондон, Британський музей
Є одним з найбільших музеїв світу за всю людську історію. Зібрання Британського музею налічують понад тринадцять мільйонів експонатів з усіх континентів, що ілюструють і документують історію культури з самого початку цивілізації і до сьогоднішніх днів (Древній Єгипет і Нубія, Стародавній Схід, Східна і Південна Азія, Африка, Месоамерика, Океанія, Давня Греція та Стародавній Рим, Великобританія і Континентальна Європа, Графіка і гравюра). Музей спочатку замислювався як зібрання старожитностей Античної Греції і Стародавнього Риму. Разом з археологічними знахідками і предметами мистецтва, які звозили в Лондон з усіх куточків колоніальні агенти Британської імперії, музей поповнювався малюнками, гравюрами, медалями, монетами і книгами різних епох. Одним з головних скарбів музею є бібліотека, найбільша у Великобританії. У XX столітті до бібліотеки надійшли найдавніші друковані книги і буддистські рукописи з Дуньхуана, Синайський кодекс з Ленінграду і виняткова по повноті колекція гебраістичних текстів.
Віртуальний тур Британським музеєм разом з Google

Великобританія, Лондонська Національна галерея
Найбільша галерея в світі, містить більше 2000 зразків західноєвропейського живопису XIII – початку XX століття з кожної важливої епохи в історії мистецтва. У Лондонській галереї представлені роботи таких великих художників як: Джотто, Мікельанжело, Веласкеса, Леонардо да Вінчі, Тиціана, Ван Гога, Родена, Рафаеля, Ван Дейка і інших визначних творців.

Великобританія, Лондон, Ливерпуль, Галерея Тейт
Державний національний музей в Лондоні, який зберігає понад шістдесят тисяч творів мистецтва: живопис, скульптура, малюнки, гравюри. Ділиться на дві частини: Британська галерея Тейт (Tate Britain) або стара галерея Тейт, що представляє собою зібрання англійського живопису XVI-XIX ст. і зарубіжного мистецтва XIX в., і Сучасна галерея Тейт (Tate Modern) – європейське і американське мистецтво з 1900 по теперішній час.
Сучасна галерея Тейт відійшла від традиційного розміщення творів в хронологічному порядку. Колекція складається з чотирьох великих розділів: «Натюрморт, предмет, реальне життя», «Пейзаж і навколишнє середовище», «Історична живопис», «Оголена натура, дія, тіло». Автори експозиції з’єднують різні напрямки: роботи старих майстрів із сучасними, живопис і скульптуру з фотографіями та відео. У галереї проводиться багато тимчасових виставок сучасних художників.

Великобританія, Лондон, Національна портретна галерея
Найбільше у світі зібрання зображень людей з часів пізнього Середньовіччя до наших днів. На виставці представлено понад 1400 портретів чоловіків і жінок, які вплинули на історію та культуру Великобританії.

Великобританія, Історичні королевські палаци

Великобританія, Лондон, Музей Вікторії і Альберта
Один з кращих музеїв мистецтва і дизайну в світі, неперевершені за різноманітністю колекції. Експозиція складається з відділу декоративного мистецтва та відділу наук. Загальна протяжність експозиції, розташованої на шести рівнях, – 11 км. На першому рівні – колекції декоративно-прикладного мистецтва Азії і мусульманських країн, а також вироби європейських майстрів Середньовіччя та епохи Відродження. На другому і четвертому рівнях – зали британського мистецтва. Третій рівень – мистецтво XX ст., Вироби зі срібла та металу, зброї і прикрас; в північно-східній частині – колекція текстилю – Двір костюму. Скло і кераміка на четвертому і шостому рівнях. У північно-західній частині будівлі, в крилі Генрі Коула, колекція архітектора Франка Ллойда Райта -, а також колекція акварелей і портретних мініатюр.

Великобританія, Лондон, Імперський військовий музей

Великобританія, Грінвіч, Національний морский музей
Найважливіша в світі колекція, присвячена морській історії Англії. Ця колекція налічує близько двох мільйонів різноманітних експонатів: полотна британських і голландських художників-мариністів, велику колекцію карт, манускриптів, моделей і схем будівництва кораблів, військову форму, медалі та інші предмети морської справи. У колекції Національного морського музею знаходяться експонати, які були вивезені з Німеччини після закінчення Другої світової війни, – кілька картин і моделі кораблів. У будівлі музею знаходиться і широка (сто тисяч примірників) Бібліотека довідкової літератури з історії мореплавання, що включає в себе унікальні екземпляри 15 століття.

Великобританія, Національні музеї Уельсу

Національна галерея Шотландії, Единбург
У галереї представлена ​​багата колекція європейського живопису і скульптури, яка охоплює значний період, починаючи з епохи Відродження і до епохи постімпресіонізму, і включає в себе полотна Вермеєра, Рубенса, Тиціана, Тінторетто, Ван Дейка, Ель Греко, Рембрандта, Ватто, Гейнсборо, Моне , Гогена, Піссаро, Сезанна та інших великих художників.

Національні музеї Шотландії, Единбург

Великобританія, Музей міста Лондона

Великобританія, Манчестерський музей
Музей археології, природної історії і антропології в складі Манчестерського університету, один з найбільших університетських музеїв Великобританії. Створений в 1867 році на основі музейного зібрання Манчестерської спілки природознавства. Музейний фонд станом на 2010 рік – близько 6000 експонатів.

Великобританія, Бірмінгемські музеї і художня галерея

Великобританія, Музеї Глазго

Великобританія, Музей мистецтва і археології Ешмолін (Оксфорд)

Великобританія, Художній музей Фитцуільям (Кембридж)
Mузей Фітцуільяма вважається одним з гідних музеїв Великобританії. У картинній галереї зберігаються полотна і графіка європейських майстрів XIII-XX століть, в тому числі роботи таких майстрів, як Тіціан, Веронезе, Рубенс, Ван Дейк, Дега, Моне, Сезанн, Ренуар, Пікассо та інших. Перлиною зібрання музею є авторська копія картини Тиціана «Тарквіній і Лукреція». Крім великої живописної колекції в музеї на експозиції знаходяться давньогрецькі та римські предмети мистецтва, малюнки, монети. Також музей має прекрасну колекцією кераміки корейських майстрів, яка є кращою в світі з тих, що знаходяться поза межами Кореї. Зібрання музею розділена на п’ять відділень: стародавнє мистецтво, прикладне мистецтво, монети та медалі, рукописи і книги, живопис і графіка.

Великобританія, Музей археології і антропології (Кембридж)

Великобританія, Музей класичної археології (Кембридж)

Великобританія, Музей археології і антропології (Кембридж)

Великобританія, Галерея Саатчі (Лондон)
Галерея сучасного мистецтва. Колекція Саатчі, і, отже, експозиції галереї, пройшли через певні фази розвитку, – починаючи з художників США і течії мінімалізму, перейшовши до руху «Молоді британські художники» на чолі з Деміеном Херстом, потім виключно живопис, а потім знову сучасне мистецтво Америки – вискавка «США сьогодні» в Королівській Академії в Лондоні. У 2008 році – виставка сучасного мистецтва Китаю, якою відкрився новий виставковий зал галереї, що розташувався в резиденції герцога Йоркського.

Люксембург, Нацiональний музей iсторії i мистецтва
Iсторичний, археологічний і художній музей у столиці Люксембургу призначений для показу творів мистецтва і артефактів з усіх епох люксембурзької історії; значний культурний осередок країни.

Люксембург, Нацiональний музей сучасного мистецтва (Люксембург)
Велика частина експонатів створена живописцями, фотографами, дизайнерами, художниками-графіками і архітекторами Люксембургу та сусідніх країн.

Нідерланди, Музеї Нідерландів

Нідерланди, Амстердам – Державний музей, Rijksmuseum
В музеї є художня колекція (картини, скульптури і декоративне мистецтво, мистецтво країн Азії), історична колекція (археологічні артефакти, картини, скульптури, одяг) і зібрання малюнків, гравюр і фотографій. Основу художньої колекції складають численні роботи голландських майстрів XV-XIX століть, зокрема, представлені відомі майстри XVII століття, в першу чергу, Рембрандт, Вермеєр і Хальс, а також де Хох, Стен, Рейсдаль, ван дер Гельст, ван Скорел та інші. В даний час реставрується (до 2013 року).

Нідерланди, Гаага – Королівська художня галерея, Mauritshuis
Картинна галерея з невеликим, але добірним зібранням полотен голландських художників «золотого століття» – Йоганнеса Вермеєра, Рембрандта ван Рейна, Яна Стіна, Паулюса Поттера і Франса Халса. Також виставлені декілька робіт Гольбейна Молодшого.

Нідерланди, Лейден – Національный музей старовини
Вся експозиція музею впорядкована на шість розділів: «Єгипет» – займає перший поверх, «Рим», «Греція», «Етруски», «Близький Схід» – розташовані на другому поверсі, «Ранні Нідерланди» – 3 поверх. Унікальністю оформлення експозицій є наявність історичних персонажів, т.з. «гіди з минулого». Іноді це боги, іноді видатні персони тих часів, а іноді і звичайні громадяни Римської імперії. Такі «гіди» розташовуються в спеціально сконструйованому для них інтер’єрі, в якому відтворені моделі житлових приміщень, архітектурні і пейзажні картини. На додаток до всього їх розповідь супроводжується звуковими фрагментами, що рухаються світловими силуетами на стінах і інтерактивними комп’ютерними програмами.

Нідерланди, Амстердам – Музей тропіків
Музей знайомить з життям в тропічних і субтропічних регіонів Землі: Індії, Південно-Східної Азії та Південної Америці. У музеї досконально відтворений колорит цих місць: хатини тубільців, східні базари та навіть місцеві запахи і звуки.

Нідерланди, Лейден – Національный музей етнології

Нідерланди, Роттердам – Музей Бойманс – ван Бейнинген

Нідерланди, Амстердам – Міський музей (сучасного мистецтва)
У Міському музеї представлені всі відомі напрямки сучасного мистецтва. Це і класичний модернізм (Пабло Пікассо, Клод Моне, П’єр-Огюст Ренуар, Поль Сезанн, Василь Кандинський, Марк Шагал), художні групи «Стиль» (Піт Мондріан, Тео ван Дусбург, Герріт Рітвельда) і КОБРА. Казимир Малевич представлений 29 роботами. У зібраннях Міського музею є німецькі експресіоністи, американський поп-арт, відеоарт (Пек Нам Джун, Брюс Науман), Арте повера і інші сучасні художники.

Нідерланди, Оттерло – Музей сучасного мистецтва Креллер-Мюллер

Нідерланди, Ейндховен – Музей сучасного мистецтва ван Аббе

Нідерланди, Утрехт – Центральный музей
Представлено незвичне зібрання меблів роботи Джеррі Рітвелда, картини місцевих художників, у тому числі прославлених Яна ван Скорел і Блумберга. Діє виставка робіт художників XX століття, в тому числі Піка Коха і Діка Бруна. Тематики виставок різняться від типових до незвичайних: від історичних і художніх виставок до демонстрацій, присвячених моді та історичному костюму.

Нідерланди, Берх-эн-Дал – Музей Африки

Нідерланди, Амстердам – Музей Ван Гога